vineri, martie 29, 2024
AcasăSportGermania-Franța, semifinala de foc de la EURO 2016

Germania-Franța, semifinala de foc de la EURO 2016

În această seară, de la ora 22.00, stadionul Velodrome din Marsilia găzduiește cea de-a doua semifinală a turneului final al Campionatului European de Fotbal. Germania-Franța este, în realitate, o adevărată finală la orice turneu final. Germania a câștigat grupa C, cu 7 puncte – 2 victorii și un egal. În optimi, echipa lui Joachim Low a depășit net Slovacia, scor 3-0. În sferturile de finală, nemții au dat peste Italia iar meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1. Au urmat mai multe serii de penaltyuri iar Germania a ratat mai puțin și s-a impus cu 6-5. La rândul ei, Franța a câștigat grupa A, tot cu 7 puncte – 2 victorii și un egal. A avut, apoi, un parcurs destul de ușor. în optimi a trecut de Irlanda, cu 2-1, iar în sferturi a învins marea surpriză a lui EURO 2016, Islanda, cu scorul de 5-2.
Echipele probabile din semifinala din această seară:
Germania: Neuer, Kimmich, Boateng, Hoewedes, Hector, Kroos, Schweinsteiger; Draxler, Ozil, Gotze, Muller.
Franța: Lloris, Sagna, Rami (Umtiti), Koscielny, Evra, Pogba, Matuidi, Sissoko, Griezmann, Payet, Giroud.
În prima semifinală, disputată aseară, Portugalia a învins o altă revelație a acestui turneu final, Țara Galilor, cu scorul de 2-0, prin golurile marcate la începutul reprizei secunde de Cristiano Ronaldo și Nani. Finala este programată duminică, 10 iulie, pe Stade de France din Paris.

Sursa foto: UEFA EURO 2016