vineri, martie 29, 2024
AcasăActualitateJUDO: Un tânăr de 18 ani, primul campion de seniori din istoria...

JUDO: Un tânăr de 18 ani, primul campion de seniori din istoria Vrancei

Laris Borș, unul dintre cele mai remarcabile produse ale școlii de judo focșănene a câștigat, astăzi, primul titlu de campion național de seniori obținut vreodată de un sportiv legitimat la un club din Vrancea!

Titlul de campion și medalia de aur i-au revenit în urma prestației pe care a avut-o la Campionatul Național de Seniori de la Cluj-Napoca.

Laris este sportivul CSM Focșani 2007, unde este pregătit de sensei Stănică Grosu și provine de la LPS Focșani.
Laris Borș a început judoul cu profesorul Stănică Grosu și a continuat cu profesorul Iulian Surlă iar în prezent, este component al Lotului Național de Tineret al României, cu care este în pregătire la Oradea!
Laris, care abia a împlinit 18 ani, este  în continuare junior, este campion al României la toate categoriile de vârstă de până acum!
La Campionatele Naționale de la Cluj-Napoca, Maria Paraschiv, tot de la CSM Focșani 2007 a ocupat locul V la +78 kg.

Sursa: CSM Focsani 2007