sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăActualitateO adjudeancă la Campionatele Balcanice de Atletism

O adjudeancă la Campionatele Balcanice de Atletism

La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc cea de-a XV-a ediție a Campionatelor Balcanice de Atletism, pentru juniori sub 18 ani. Competiția s-a desfășurat pe o bază sportivă nouă, situată în apropierea Stadionului Olimpic Ataturk din Istanbul. Din delegația României a făcut parte și sportiva Larisa Georgiana Zglimbea, din Adjud. Aceasta este multiplă campioană și medaliată la competițiile naționale, la aruncarea suliței. Concursul a fost unul dificil, cu sportivi foarte buni. Georgiana Zglimbea, elevă la Școala Nr.3 din Adjud, a reușit, de data aceasta, o aruncare de 43,80 metri, clasându-se pe locul al V-lea.
La Campionatele Balcanice U18 de la Istanbul, România s-a clasat pe locul secund în clasamentul final, după Turcia, cu 16 medalii: 5 de aur, 6 de argint și 5 de bronz.