NEWS ALERT

Premii pentru elevii participanți la concursul „Mărăşeştiul, în inima mea!”

master
15:14, 4 august 2016

Consiliul Județean Vrancea şi Centrul Cultural Vrancea a organizat ediția a III- a a Concursului Național de Artă Vizuală şi de Creaţie Literară „Mărăşeştiul, în inima mea!”.

Concursul şi-a propus readucerea în conştiinţa tinerei generaţii a unor momente exemplare de istorie, eroism şi demnitate românească petrecute acum un secol, pe frontul Primului Război Mondial.

Organizatorii au propus concurenţilor o abordare simbolică a dramatismului şi a eroismului soldaţilor români.

Concursul s-a adresat în exclusivitate elevilor de gimnaziu şi liceul.

 Secţiuni

Concursul a fost structurat pe două secţiuni:

  • Arte vizuale (pictură şi grafică);
  • Creaţie literară (schiţă, povestire, nuvelă, eseu);

şi pe două categorii de vârstă:

  • Categoria I, clasele V -VIII
  • Categoria a II-a, clasele IX-XII.

Jurizarea lucrărilor a avut în data de de 02 august 2016.

La   Concursul Național de Artă Vizuală şi Literatură Mărăşeştiul, în inima mea, ediția a III-a, Focșani  componenţa juriului la secţiunea de creaţie literară a fost alcătuită din:

Preşedinte-Lupu Maria-prof. Colegiul Economic M.Kogălniceanu, Focşani

Membru-Corbeanu Carmina-prof. Liceul Pedagogic Spiru Haret,  Focşani

Membru-Norocea Ana-Maria- prof.Colegiul Naţional Al.Cuza, Focşani

     La   Concursul Național de Artă Vizuală şi Literatură Mărăşeştiul, în inima mea, ediția a III-a, Focșani  componenţa juriului la secţiunea arte vizuale a fost alcătuită din:

Preşedinte-prof.dr.Liviu Nedelcu-director al Centrului Cultural Vrancea

Membru-prof.Dumitru Ştefan, Liceul de Artă Gh.Tăttărăscu, Focşani

Membru-prof.Rădvan Neculai

Cu lucrările de artă vizuală se va organiza la Mausoleul Eroilor Mărăşti, pe 5 august 2016 o expoziţie.

În cadrul programului Vrancea eroică, vernisajul expoziţiei și festivitatea de premiere vor avea loc vineri, 5 august  a.c., la Mausoleul Eroilor Mărăşti la ora 20.00.

La vernisajul expoziţiei şi la festivitatea de premiere vor participa elevii premiaţi, oficialităţi, invitaţi etc.

PREMII

Categoria I clasele V-VIII

Creaţie literară

Premiul I – Serea Mihaela Amalia, Bordeasca Veche,Vrancea

Premiul II-Dascălu Timotei, Bordeasca Nouă,Vrancea

Premiul III-Ranete Nadjet Gabriela, Buftea, Bucureşti

Categoria  a II-a clasele IX-XII

Creaţie literară

Premiul I-Pricope Andreea Laura, Jariştea,Vrancea

Premiul II- Ciută Mariana Georgiana,Tulnici,Vrancea

Premiul III- Bălan Ana-Maria Raluca, Focşani,Vrancea

 

Categoria I clasele V-VIII

Arte vizuale

Premiul I-Braşov Alexandru Mihăiţă, Călugăreni, Prahova

Premiul II-Timofte Şerban Gabriel, Focşani,Vrancea

Premiul III-Mihai Maria Laura, Răstoaca,Vrancea

Categoria  a II-a clasele IX-XII

Arte vizuale

Premiul I-Croitoru Crina, Adjud,Vrancea

Premiul II-Dascălu Laura Andreea, Mera,Vrancea

Premiul III-Tufănoiu Roberto, Focşani,Vrancea

 

Citeste si:

×