sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăActualitateULTIMA ORĂ Simona Halep a pierdut finala de la Melbourne

ULTIMA ORĂ Simona Halep a pierdut finala de la Melbourne

În urmă cu câteva minute s-a încheiat finala turneului de Grand Slam de la Australian Open. După un meci spectaculos, echilibrat, cu răsturnări de situație, disputat pe o vreme foarte caldă, daneza Caroline Wozniacki s-a impus în 3 seturi în fața Simonei Halep, scor 7-6, 3-6, 6-4. În urma acestui rezultat, s-a făcut rocada la vârful ierarhiei tenisului feminin mondial: Wozniacki a trecut pe locul întâi iar Halep a coborât pe locul secund. De menționat că Simona Halep a împlinit 4 ani de când se află în Top 10 mondial în clasamentul feminin, performanță rară în rândul jucătoarelor profesioniste de tenis.