vineri, martie 29, 2024
AcasăActualitateVictorie dramatică a Simonei Halep într-un meci maraton la Australian Open

Victorie dramatică a Simonei Halep într-un meci maraton la Australian Open

Trei ore și 47 de minute a durat una dintre cele mai lungi și mai frumoase partide de tenis din istoria Grand Slam-ului de la Melbourne. Numărul 1 mondial, Simona Halep, și americanca Lauren Davis au făcut un meci extraordinar, cu numeroase răsturnări de situație, cu puncte dramatice și tensionate, desfășurat pe o căldură insuportabilă. Conform statisticilor, s-a egalat numărul record de game-uri, la feminin – 48 – stabilit în 1996, într-un meci dintre Arantxa Sanchez Vicario și Chanda Rubin. În setul al treilea, la scorul de 11-10, Davis a avut 3 mingi de set, însă Halep a reușit să le salveze și să întoarcă meciul în favoarea sa. Până la urmă, Simona Halep a reușit să se impună cu scorul de 4-6, 6-4, 15-13!!! Jucătoarea noastră s-a calificat în optimile de finală la primul turneu de Grand Slam al anului.