În data de 9 aprilie a.c., polițiștii vrânceni au desfășurat o amplă acțiune de control în trafic, în cadrul operațiunii „Speed Marathon”, desfășurată la nivel european. Acțiunea a avut ca scop principal prevenirea accidentelor rutiere provocate de viteza excesivă și creșterea siguranței rutiere. La nivelul județului Vrancea, la această activitate au participat 36 de polițiști, dintre care 32 din cadrul structurilor de poliție rutieră și 4 din cadrul structurilor de ordine publică.
Pe parcursul celor 24 de ore de controale, au fost aplicate 358 de sancțiuni contravenționale. Dintre acestea, 285 au fost pentru depășirea regimului legal de viteză. De asemenea, au fost reținute 6 permise de conducere, dintre care 4 pentru depășirea vitezei cu peste 50 km/h, iar 2 pentru depășirea vitezei cu peste 70 km/h față de limita admisă. Totodată, în cadrul aceleiași acțiuni, a fost constatată o infracțiune la regimul rutier, conform art. 335, alin. 2 din Codul Penal.
Polițiștii reamintesc conducătorilor auto că viteza rămâne una dintre principalele cauze generatoare de accidente rutiere grave și îi îndeamnă să respecte limitele legale de viteză și să adapteze permanent viteza la condițiile de drum și trafic. (IPJ Vrancea)