luni, septembrie 23, 2024
AcasăSportMicii șahiști Andrei Mălureanu și Daniel Sava, victorioși la un concurs de...

Micii șahiști Andrei Mălureanu și Daniel Sava, victorioși la un concurs de șah rapid desfășurat la Buzău

La sfârșitul săptămânii trecute, la Buzău, a avut loc concursul de șah rapid „Copiii buzoieni joacă șah”. La această competiție, ajunsă la ediția a doua, au participat 38 de copii și juniori legitimați la secțiile de șah ale SCM Gloria Buzău, ACS Oxygen, ACS Phoenix Buzău, CS Șah Club Galați, CS Amara, ACS Orășelul Copiilor București, ACS Satori Art Slobozia, Clubul Central De Șah București, ACS Olimpic Snagov, ACS Master Mind București și CSM Focșani 2007. Întrecerea a fost organizată cu jucători până în 14 ani, sistem elvețian, pe parcursul a 7 runde, timp de gândire 15 minute, cu 12 sec/mutare pentru fiecare jucător.

Clubul focșănean a fost reprezentat la această competiție de 2 dintre sportivii de perspectivă ai secției de șah:

– Andrei Mălureanu a ocupat locul întâi în clasamentul general, cu 6 puncte acumulate, fiind și câștigătorul concursului;

– Daniel Sava a ocupat primul loc la categoria U8, cu 5 puncte acumulate, și locul 7 în clasamentul general.