duminică, septembrie 8, 2024
AcasăAdjudAdjudeanul Alexandru Novac, locul 12 la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Adjudeanul Alexandru Novac, locul 12 la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Alexandru Novac a încheiat competiția la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Atletul adjudean a concurat în finala probei de aruncare a suliței, unde s-a clasat pe locul al XII-lea, cu o aruncare de 79,29 metri. Alexandru Novac a fost ultimul sportiv român aflat în concurs la Olimpiada de la Tokyo, care se încheie duminică, 8 august. Alexandru Novac (24 de ani) a fost și ultimul sportiv român calificat la Jocurile Olimpice. El s-a născut în Adjud, acolo unde și-a început și cariera sportivă, plină de medalii și trofee național și internaționale. De câțiva ani, Alexandru Novac este legitimat la clubul CSM București.

Așadar, participarea României la Jocurile Olimpice se încheie cu un bilanț foarte ”subțire”, comparabil cu cel de la Helsinki 1952. La Tokyo, România a obținut doar 4 medalii: aur la canotaj dublu vâsle feminin (Simona Radiș și Ancuța Bodnar) și 3 medalii de argint: spadă – Ana Maria Popescu, canotaj – patru rame masculin (Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Cosmin Pascari), canotaj – dublu rame masculin (Marius Cozmiuc – Ciprian Tudosă).