miercuri, iulie 3, 2024
AcasăSportAna Maria Bărbosu, componentă de bază a echipei României de gimnastică la...

Ana Maria Bărbosu, componentă de bază a echipei României de gimnastică la Jocurile Olimpice din acest an

Ana Maria Bărbosu (originară din Focșani, acum legitimată la CSA Steaua București),  Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarță, Andreea Preda și Andrei Muntean sunt cei 6 gimnaști care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice. În condițiile în care, prin prisma rezultatelor anterioare, Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea si Lilia Cosman aveau locul asigurat în echipă, în urma celor 3 concursuri de selecție cele mai bune punctaje le-au obținut Amalia Ghigoarță și Andreea Preda. Din cauza problemelor de sănătate Maria Ceplinschi, Ella Oprea Crețu, Amalia Puflea și Ioana Danciu au ieșit din calcule.
Ana Maria Bărbosu, Kaylia Nemour (Algeria), Felix Dolci (Canada), Krisztofer Meszaros (Ungaria), Rene Cournoyer (Canada) și Mohamad Omar (Egipt) au câștigat medaliile de aur în cele 10 finale pe aparate la ediția 2024 a Romgym Trophy. În condițiile în care antrenorii lotului olimpic au decis ca gimnastele să fie menajate, iar în finale să se participe doar pentru a verifica anumite elemente, Ana Maria Bărbosu a concurat la sărituri, Lilia Cosman la paralele, Amalia Ghigoarță la paralele și la sol și Andrea Preda la bârnă.
Ana a câștigat cu o medie de 13.534 (13.767/13.300), Amalia Ghigoarță a fost a doua la sol (13.300) și a 4-a la paralele (12.900), Lilia Cosman, a 3-a la paralele (13.100), iar Andreea Preda a 6-a la bârnă (11.633). Aflate în primul an în competiția senioarelor, Alexia Vânoagă și Miruna Botez, componente ale lotului național de la Constanța, au făcut o figură frumoasă în finalele în care au concurat: Alexia a câștigat medalia de bronz la bârnă (13.033), iar Miruna a fost a 4-a la sărituri (12.650) și a 6-a la sol (12.333).
Gabriel Burtanete a revenit la RomGym Trophy cu o medalie de argint la sărituri cu media 13.850 (14.500/13.200) și locul 5 la inele (12.933), Robert Burtanete a câștigat medalia de bronz la cal cu mânere (12.633), Emilian Neagu, locul 7 la sol (13.067) și la inele (122.467), Nicholas Țarcă, locul 5 la paralele (12.967) și la bară (12.567), 6 la cal cu mânere (12.367). (sursa: Federația Română de Gimnastică)