vineri, septembrie 20, 2024
AcasăSportAna Maria Bărbosu, locul 17 la individual compus, la Jocurile Olimpice

Ana Maria Bărbosu, locul 17 la individual compus, la Jocurile Olimpice

Româncele calificate în finala  la individual compus la Jocurile Olimpice Paris 2024 s-au clasat pe locul 17 – Ana Maria Bărbosu – și pe locul 22 – Amalia Ghigoarță. Focșăneanca de 18 ani a încheiat concursul cu 52.465 puncte. Ana Maria Bărbosu a obținut cele mai mari note la sărituri – 14.000 și sol – 13.566. La bârnă a primit 12.466, iar la la paralele inegale 12.433. ”Atmosfera a fost fantastică și abia aștept să intru din nou în această sală minunată în finala de la sol. Mă bucur că la individual compus am fost două sportive din România ca să ne putem susține una pe alta. Sunt mândră ca fac parte din TEAM ROMANIA și mă bucur de privilegiul să concurez alături de cele mai valoroase sportive din lume.”, a spus Ana Maria Bărbosu, după concursul de la individual compus.

Concursul a fost câștigat de marea favorită Simone Biles (SUA), cu un total de 59.131 puncte. Medalia de argint i-a revenit braziliencei Rebeca Andrade, cu 57.932 de puncte, iar medalia de bronz a câștigat-o americanca Sunisa Lee, cu 56.465 de puncte. În competiția de gimnastică urmează finalele pe aparate, care se vor disputa luni, 5 august. Aici avem două sportive calificate: Sabrina Voinea va evolua în finalele de la bârnă și sol, iar Ana Maria Bărbosu la sol.