duminică, septembrie 8, 2024
AcasăAdjudFotbal: CSM Adjud 1946 a câștigat și finala Cupei României faza județeană

Fotbal: CSM Adjud 1946 a câștigat și finala Cupei României faza județeană

Event pentru CSM Adjud 1946: a câștigat, în acest sezon, atât titlul de campioană județeană(după 14 ani) cât și finala Cupei României faza județeană. Principalul adversar a fost Victoria Gugești, campioana ultimilor ani. Finala Cupei României dintre cele două echipe s-a jucat joi seară, pe stadionul Milcovul din Focșani. A fost un meci disputat, tensionat, încheiat după prelungiri. Jucătorii adjudeni au condus de două ori în timpul regulamentar de joc, dar au fost egalați de fiecare dată. După 90 de minute, meciul s-a încheiat 2-2 și au urmat cele două reprize de prelungiri, în care adjudenii au fost mai siguri pe ei și au marcat de încă două ori, fără să mai primească vreun gol. Astfel, CSM Adjud 1946 – CSL Victoria Gugești, scor final 4-2. Marcatori au fost Padovei (2), Manu și Antal, respectiv Lupu și Dascălu. CSM Adjud 1946 așteaptă decizia FRF cu privire la turul I al Cupei României. Până atunci, echipa adjudeană are de jucat barajul pentru promovarea în Liga 3. Adversar este Voința Lanurile, campioana județului Buzău. Meciul tur va fi duminică, 16 iunie, pe stadionul din Adjud.

Cu ocazia disputării finalei Cupei României, Asociația Județeană de Fotbal a premiat toate campioanele județene din acest sezon: CSM Adjud 1946 – seniori, campioană și câștigătoare a Cupei României; campioanele la juniori – Victoria Gugești-A1, Prosport Focșani-B1, LPS Focșani-C, Estera Țifești-Feminin U11 și U13. Acestea au primit cupe, medalii, diplome, tricouri și mingi. De asemenea, au mai fost premiați golgheterul Superligii Vrancei – Cosmin Pasăre și jucătorul finalei Cupei României – Alin Dascălu.
Premierile fac parte din proiectul Dezvoltarea fotbalului din județul Vrancea, proiect derulat AJF Vrancea cu sprijinul Consiliului Județean Vrancea.