duminică, septembrie 8, 2024
AcasăSportFotbal: victorie la scor pentru CSM Focșani 2007 în amicalul cu CSM...

Fotbal: victorie la scor pentru CSM Focșani 2007 în amicalul cu CSM Adjud 1946

S-a încheiat meciul amical dintre cele mai bune echipe de fotbal ale momentului din județul Vrancea. Pe stadionul Milcovul, CSM Focșani 2007, nou promovată în Liga 2, a întâlnit campioana en titre a județului, CSM Adjud 1946, nou promovată în Liga 3. Jocul a fost util ambelor formații. Focșaniul este pe ultima sută de metri pentru definitivarea lotului cu care va aborda campionatul ligii secunde. Adjudul abia a reluat pregătirile, sub bagheta noului cuplu de antrenori (Vasile Burgă și Adrian Toma). Adjudenii mai au la dispoziție circa o lună până la începerea campionatului ligii a treia.

Jocul de astăzi a fost la dispoziția gazdelor, care au înscris de opt ori. Antrenorul Călin Moldovan a rulat mai mulți jucători și pare a contura structura de bază a lotului focșănean pentru debutul în Liga 2. De menționat că jumătate din golurile de astăzi au fost înscrise de Ciobanu (în minutele 32, 40, 63 și 64), cel care pare a fi liderul echipei focșănene. Două goluri a marcat Dodoi, spre finalul partidei: în minutul 87, din penalty, și în minutul 90+1. Celelalte goluri au fost marcate de Dănăilă, în minutul 26, și de Stancu, în minutul 32. Astfel, CSM Focșani 2007 – CSM Adjud 1946, scor final 8-0 (4-0).

Reamintim că sâmbătă, 3 august, CSM Focșani 2007 va juca pe teren propriu cu AFC Câmpulung Muscel, în prima etapă a sezonului 2024-2025 al Ligii 2. Echipa focșăneană a revenit în liga secundă de fotbal după o pauză de 17 ani.