luni, martie 31, 2025
AcasăSocietateFOTO Exerciţiu complex al ISU la Uzina de apă a CUP Focșani

FOTO Exerciţiu complex al ISU la Uzina de apă a CUP Focșani

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă ”Anghel Saligny” al județului Vrancea continuă seria exerciţiilor, în vederea verificării concepției de acțiune, a modului de organizare a cooperării între instiuțiile participante și a modului de aplicare a planurilor comune de acțiune  pentru limitarea şi înlăturarea efectelor situaţiilor de urgenţă.

În scopul perfecționării continue a pregătirii pentru gestionarea situațiilor de urgență care periclitează viețile oamenilor și mediul înconjurător, în data de 27 martie a.c., I.S.U. Vrancea a organizat şi desfăşurat un exerciţiu complex de cooperare cu forțe și mijloace în teren, cu participarea celorlalte instituţii cu atribuții în domeniu, din cadrul Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Vrancea, sub coordonarea prefectului județului Vrancea, dl. Marius Eusebiu Iorga, în calitatea sa de președinte al CJSU.

Scenariul exercițiului a presupus fisurarea buteliei de clor, eliberarea în atmosferă a vaporilor de clor și rănirea unei persoane. De asemenea, în cadrul exercițiului, au fost create mai multe scenarii prin care s-a urmărit intervenția echipajelor în cazul producerii unui incendiu, asanarea terenului de muniție rămasă neexplodată din timpul conflictelor armate, precum și alimentarea cu energie electrică de la generatorul ISU Vrancea, pentru restabilirea furnizării de apă potabilă pentru abonații S.C. CUP S.A.

Având în vedere că, acțiunile întreprinse au avut un grad înalt de complexitate, la exercițiu au fost angrenate instituțiile din componența Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, respectiv Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Anghel Saligny” al judeţului Vrancea, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dunărea” al judeţului Brăila, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Vrancea, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Vrancea, Primăria Municipiului Focșani, Direcția de Sănătate Publică Vrancea, Serviciul de Ambulanţă Judeţean Vrancea, S.C. CUP S.A., Societatea de distrubuție a energiei electrice și voluntari ISU Vrancea.

Situaţiile tactice create prin planul cu organizarea şi desfăşurarea exerciţiului au fost gestionate corect și coerent pentru o situație de urgență de o asemenea amploare.

Principalele obiective ale exercițiului au vizat: consolidarea, dezvoltarea și integrarea capacităților operaționale, cunoștințelor colective, capabilităților și resurselor autorităților, instituțiilor și organizațiilor care compun Sistemul Național pentru Managementul Situațiilor de Urgență (SNMSU) la nivel local; perfecționarea deprinderilor pentru executarea misiunilor privind gestionarea situațiilor de urgență; evaluarea stadiului pregătirii personalului cu funcții de decizie și a resurselor de intervenție stabilite în documentele operative existente; eficientizarea fluxului informațional-decizional; viabilitatea măsurilor stabilite în documentele operative; dezvoltarea deprinderilor de lucru în echipă a personalului din cadrul forțelor de conducere, coordonare și răspuns, inclusiv cu echipele care asigură sprijin și voluntarii inspectoratului.

Acţiunea s-a încheiat cu o analiză a modului de desfășurare a activităților de intervenție şi evaluarea capabilităților de intervenţie în cazul producerii unor astfel de evenimente, concluzia fiind că, toate forţele şi mijloacele antrenate sunt în măsură să intervină cu operativitate şi profesionalism pentru limitarea pierderilor de vieţi omeneşti şi de bunuri materiale, precum şi pentru diminuarea efectelor negative pe care un asemenea eveniment îl poate avea asupra comunităților. (Compartimentul Informare şi Relaţii Publice al ISU Vrancea)

 

 

 


ARTICOLE SIMILARE
- Advertisment -
- Advertisment -

Cele mai citite

- Advertisment -

Cele mai citite

Abonare Vrancea24.ro OK Mai Tarziu