duminică, septembrie 8, 2024
AcasăSportFOTO O nouă victorie pentru România, cu focșănenii Golea...

FOTO O nouă victorie pentru România, cu focșănenii Golea și Pavlov în teren, la CE de handbal masculin tineret

România a câștigat un meci important la Campionatul European de handbal masculin tineret, ce se desfășoară în Slovenia. Tricolorii s-au impus cu mari emoții în fața Poloniei, cu scorul de 32-30 (9-15). Printre oamenii de bază ai naționalei României s-aunumărat și focșănenii Alexandru Golea și David Pavlov. Coordonatorul de joc Golea a marcat 4 goluri, iar extrema dreaptă Pavlov a înscris 3 goluri. ”Deși Polonia a condus aproape tot meciul, ultimele 10 minute le-au aparținut tricolorilor. În minutul 50, scorul era la egalitate, 24-24. Diferența de scor a crescut pentru echipa noastră, iar la final meciul s-a încheiat 32-30 pentru România. Mâine (n.r. vineri, 19 iulie), România va întâlni Serbia, iar locul 4 din grupa noastră se întâlnește cu locul 3 din grupa J. Câștigătoarele joacă pentru 13-14, pierzătoarele pentru 15-16.”, a anunțat Federația Română de Handbal. Primele 15 echipe se vor califica la Campionatul Mondial de anul viitor, care se va desfășura în Polonia.