luni, septembrie 23, 2024
AcasăSportMedalii balcanice pentru tânăra gimnastă din Focșani, Bianca Holban

Medalii balcanice pentru tânăra gimnastă din Focșani, Bianca Holban

Capitala Bulgariei, Sofia, a găzduit, săptămâna trecută, Campionatele Balcanice de gimnastică artistică pentru copii și juniori. Delegația României a fost una puternică, cu sportivi talentați și bine pregătiți. Printre sportivii laureați la această competiție se numără și focșăneanca Bianca Holban. Ea a obținut medalia de aur la echipe: ”Cu un total de 139.261 puncte, Iris Iordache, Cătălina Ciocade, Miriam Giușcă, Aniela Tudor, Bianca Holban au urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere, pe locul al doilea fiind gimnastele din Ungaria (135.328 puncte) și pe al treilea cele din Bulgaria (133.295).”, potrivit Federației Române de Gimnastică. De asemenea, Bianca Holban a luat medalia de argint la proba individuală de sărituri. Focșăneanca a fost la egalitate la sărituri – 12.583 (12.700/12.466) – cu medaliata cu aur, reprezentanta Turciei, Yasam Sugra (12.366/12.800). În total, delegația României se întoarce de la Campionatele Balcanice de gimnastică artistică pe categorii de vârstă cu 9 medalii: 4 de aur, 3 de argint și 2 de bronz.
Bianca Holban a început gimnastica la CSS Focșani, sub îndrumarea antrenorilor Doinița și Dănuț Vulcan. La începutul anului, ea a fost selectată de federație să facă parte din grupul gimnastelor care să se pregătească la nou înființatul Centrul Național Olimpic pentru Junioare de la Onești.