duminică, septembrie 8, 2024
AcasăAdjudMedalii pentru tinerele sportive din Vrancea la CN de atletism U16

Medalii pentru tinerele sportive din Vrancea la CN de atletism U16

Săptămâna trecută, pe stadionul ”Iolanda Balas Sotter” din București, s-a desfășurat Campionatul Național de atletism pentru juniori – U16. La competiție au participat și sportivi de la cluburile din Focșani și Adjud. ”Atleta Mocanu Larisa Andreea a câștigat două medalii de bronz la Campionatul Național de atletism, juniori U16. Larisa Andreea a terminat pe locul 3 la 80 metri garduri, cu rezultatul de 11.96 secunde, iar la 300 metri garduri a obținut același loc 3, cu rezultatul de 46.68 secunde. ”Final de sezon extraordinar pentru atleta legitimată la CSM Focșani 2007″, după cum declară antrenorul sportivei noastre, Gabriel Alexandrescu.” (CSM Focșani 2007)
Și atleta Carina Paruba din Adjud s-a întors acasă cu o medalie. Carina Paruba s-a clasat pe locul a doilea  și a obținut medalia de argint la aruncarea discului (aruncare de 35,16, cel mai bun rezultat personal). La rândul său, adjudeanca Daria Goldan a fost aproape de podium – s-a clasat pe locul 4 la aruncarea suliței. Sportivii de la clubul de pe malul Trotușului sunt pregătiți de profesorii Camelia Petrea și Sergiu Crăciun.