Ieri, 18 martie, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției municipiului Buzău, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Buzău, au efectuat două percheziții domiciliare, în Vrancea și Ialomița, într-un dosar penal de proxenetism. Perchezițiile s-au efectuat în baza autorizațiilor emise de Judecătoria Buzău.
Din cercetări a reieșit că, din 2021 până în prezent, un bărbat de 38 de ani, din Buzău, ar fi determinat mai multe femei să practice prostituția, cu scopul de a dobândi foloase patrimoniale în propriul interes. Racolarea clienților s-ar fi realizat prin publicarea unor anunțuri pe platforme online dedicate, iar actul infracțional s-ar fi realizat în imobile închiriate, în diverse județe ale țării, dar și pe teritoriul altor state europene. De asemenea, în aceeași cauză, au fost extinse cercetările față de o tânără de 23 de ani, din Vrancea, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de mărturie mincinoasă.
În urma perchezițiilor domiciliare, polițiștii au descoperit și au ridicat în vederea continuării cercetărilor mai multe mijloace de probă, inclusiv medii de stocare. Persoanele cercetate au fost conduse la sediul poliției, în baza mandatelor de aducere, pentru audieri. În urma materialului probator administrat, ieri, 18 martie, polițiștii au luat măsura reținerii pentru 24 de ore a celor două persoane cercetate. Astăzi, față de bărbatul de 38 de ani, instanța a dispus măsura arestării preventive pentru 30 de zile sub aspectul săvârșirii infracțiunii de proxenetism. La activități au participat polițiști din Ialomița și Vrancea, respectiv luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Buzău. (IPJ Buzău / foto. arhivă)