vineri, septembrie 20, 2024
AcasăSportȘah: Darius Pană va participa la Campionatele Naționale pe Echipe de Juniori...

Șah: Darius Pană va participa la Campionatele Naționale pe Echipe de Juniori și Tineret

Micul șahist focșănean Darius Pană va participa la Campionatele Naționale pe Echipe de Juniori și Tineret, sub culorile clubului CS Dinamo București. Este singurul șahist vrâncean ce va participa la această competiție, ce se va desfășura în perioada 2-8 septembrie, la Mamaia. Prezența la acest concurs național vine la un an de când talentatul șahist focșănean și-a început cariera în sportul minții. Într-un singur an, micul șahist focșănean a participat la numeroase competiții, iar rezultatele au fost foarte bune. ”A participat la două GrandPrix-uri (Palatul Parlamentului București și Casa Armatei Brașov), un Campionat Național Individual (Eforie Nord) și un Campionat Mondial pentru Cadeți și Juniori în Albania (Durres), unde a fost locul 2 în echipa României U10. A fost un an în care a obținut 26 de medalii și 16 trofee de loc 1.”, ne-a transmis Cristian Pană, tatăl micului șahist focșănean.