duminică, septembrie 8, 2024
AcasăOdobestiSportiv de la ACS Odobești - Secția moto, campion național la Endurocross...

Sportiv de la ACS Odobești – Secția moto, campion național la Endurocross clasa Quad

Alexandru Tudor este un sportiv pasionat de motociclism și legitimat la singurul club din Vrancea care are secție de motociclism – ACS Odobești. El participă de 11 ani la cursele moto și, în acest an, a reușit să obțină titlul de campion național la Endurocross clasa Quad. Alexandru Tudor a avut evoluții foarte bune la cursele din acest an, astfel că rezultatul a fost unul pe măsură. ”După 9 etape din Campionatul Național de Endurocross al României, o etapă regională și participarea în premieră a unui român în Campionatul European de Quadcross, pot spune că ăsta a fost cel mai fain sezon din viața mea. Ultimele 3 etape pe locul 1 m-au ajutat să-mi revin în clasament și să câștig. După 11 ani de curse, am reușit, cu multă muncă și perseverență, să obțin încă un titlu de campion național la Endurocross.”, a scris Alexandru Tudor pe Facebook.

Cu această ocazie, campionul național a anunțat că nu va mai participa la cursele de Quad din Campionatul Național al României. El se va concentra doar pe cursele din Campionatul European, care sunt mai solicitante, din toate punctele de vedere. ”Țin să vă spun că fost un drum destul de lung anul acesta și un drum chiar foarte lung pe care l-am parcurs în Endurocross. Zic asta pentru că aici se termină continuitatea mea la Endurocross. Da, a fost ultimul an. De ce? Pentru că vreau sa evoluez. Și probabil și așa a fost prea mult cât am rămas aici. Am avut curajul și ambiția să merg în Campionatul European și nu mi-a fost rușine să ies pe locul 16 din 20. A fost arhisuficient că am reușit să termin pe roți o cursă unde ceilalți aveau „avioane” și 7-8 oameni în staff. Mă voi implica activ în continuare și voi sprijini pe orișicare vrea să evolueze în campionatul României sau să organizeze un eveniment cu mult drag!”, a transmis noul campion național la clasa Quad. (foto: Facebook Alexandru Tudor)