duminică, septembrie 8, 2024
AcasăAdjudULTIMA ORĂ CSM Adjud 1946 a promovat în...

ULTIMA ORĂ CSM Adjud 1946 a promovat în Liga 3 de fotbal

Performanță pentru echipa de fotbal CSM Adjud 1946. Echipa adjudeană a reușit să promoveze în Liga 3, după o așteptare de peste două decenii. Astăzi, în satul Lanurile, comuna Ziduri, județul Buzău, a avut loc partida retur dintre campioanele județelor Vrancea și Buzău. Meciul s-a disputat pe un teren greu și pe o vreme caniculară. Jocul a fost echilibrat în prima repriză, cu puține faze de poartă. Astfel, la vestiare s-a intrat cu scorul de 0-0.

După pauză, jucătorii ambelor formații au forțat mai mult, iar gazdele au avut succes în minutul 55: Ivan a deschis scorul după o bâlbâială în careul mic al adjudenilor. Oaspeții nu cedează și își creează mai multe faze de poartă, concretizate spre final: Predoiu a egalat în minutul 85. Până la fluierul final al arbitrului nu s-a mai întâmplat nimic deosebit. Prin urmare, Voința Lanurile – CSM Adjud 1946, scor final 1-1 (0-0). În tur, adjudenii pregătiți de Andrei Întuneric se impuseseră cu scorul de 2-1, astfel că echipa campioană a județului Vrancea câștigă barajul cu scorul general 3-2 și promovează în loga a treia.

A fost un final de sezon încununat de succes pentru fotbalul vrâncean. Mai întâi, CSM Focșani 2007 a reușit să promoveze din Liga 3 în Liga 2, iar astăzi s-a consfințit promovarea echipei CSM Adjud 1946 din Superliga Vrancei (Liga 4) în Liga 3.