luni, septembrie 16, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Debut furtunos al fotbaliștilor tricolori în...

ULTIMA ORĂ Debut furtunos al fotbaliștilor tricolori în Liga Națiunilor: 3-0 în Kosovo

Mircea Lucescu a revenit cu noroc la naționala României, după 38 de ani. Tricolorii au debutat cu o victorie categorică, în Kosovo, în UEFA Nations League. În meciul din această seară, de la Priștina, selecționerul Mircea Lucescu a aliniat următoarea formulă de start: Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, N. Bancu – M. Marin – D. Man, R. Marin, Stanciu, Mihăilă – Drăguș. Jocul nu a fost spectaculos, o cauză fiind și starea proastă a gazonului. Minutele de posesie s-au împărțit, la început, între cele două echipe. Însă, după jumătatea primei reprize, gazdele au pus stăpânire pe balon și au dominat jocul. Nu și-au creat, însă, ocazii importante de gol, în ciuda unor inexactități din apărarea tricolorilor. În minutul 40, în urma unui contraatac, cel mai în formă fotbalist român al momentului, Dennis Man, a marcat în stilul caracteristic: a driblat câțiva adversari la marginea careului și a șutat plasat, dintre 4 kosovari. Portarul gazdelor a atins mingea, care i-a trecut pe sub mână. Mai mult, tot pe contraatac, după un un-doi Mihailă-Man, primul a rămas singur în careu, în poziție foarte bună, dar a trimis mingea în bară. Prima repriză s-a încheiat în avantajul românilor.

Oamenii lui Lucescu au început foarte bine repriza secundă. Man a fost din nou periculos și a fost faultat în careu. Arbitrul a acordat penalty, în urma consultării VAR. Răzvan Marin și-a asumat execuția și a șutat precis, fără speranțe pentru portarul advers: 2-0 pentru România în minutul 51. Apoi, Mihăilă a mai trimis o dată balonul în bară, în minutul 59. Kosovarii au încercat să-și revină din șoc și să pună presiune pe tricolori, însă ocaziile clare de gol nu și-au făcut apariția. În schimb, Mihăilă a fost implicat într-o nouă fază importantă pentru tricolori, în minutul 81: a primit o pasă de la un adversar, a șutat puternic din careu, portarul kosovar a respins mingea spre centrul careului, de unde Drăguș a împins-o în plasă. Mai mult, seara neagră a naționalei din Kosovo a fost întregită de eliminarea unui jucător, după două cartonașe galbene. Până la final, câteva faze pe contre, cu fotbaliștii ambelor formații destul de obosiți, iar kosovarii ceva mai nervoși. Astfel, în primul meci din Liga Națiunilor, cu Mircea Lucescu pe bancă, Kosovo – România 0-3 (0-1).

Următorul meci din grupă va fi luni, 9 septembrie. România va juca pe teren propriu, cu Lituania. Tricolorii fac parte din grupa 2 a Ligii C (echipe slab cotate) din Nations League, alături de Kosovo, Lituania și Cipru. Sub nivelul echipelor din Liga C mai sunt doar 6 naționale europene foarte slab cotate, împărțite în două grupe (Liga D). Pentru naționala României este foarte important să câștige grupa din Liga Națiunilor, locul și punctele contând pentru preliminariile (și barajul) de calificare la turneul final al Campionatului Mondial de Fotbal 2026, găzduit de SUA, Canada și Mexic.