joi, septembrie 19, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a ieșit din Cupa României / Hermannstadt merge mai departe

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul de fotbal dintre CSM Focșani 2007 și AFC Hermannstadt, contând pentru faza play-off a Cupei României. Partida s-a jucat pe stadionul Milcovul din Focșani. Fotbaliștii lui Călin Moldovan au început curajos meciul cu echipa din Superliga Națională, au avut posesia balonului și și-au creat două oportunități de gol, fără rezultat pe tabelă. Apoi, oaspeții au controlat, în general, jocul, iar la o fază care nu anunța mare lucru au înscris, în minutul 37, prin Robert Popescu.

Speranțele gazdelor legate de întoarcerea rezultatului înregistrat la pauză s-au năruit, însă, destul de repede în repriza secundă. Oaspeții au primit o lovitură de la 11 metri, transformată de Octavian Deaconu în minutul 59. Jucătorii echipei focșănene au încercat să preia controlul jocului, pe fondul relaxării sibienilor, dar fără ocazii deosebite. Gazdele nu au reușit golul de onoare, în schimb oaspeții au mai înscris o dată, în minutul 90, prin Petru Iancu. Astfel, CSM Focșani 2007 – AFC Hermannstadt 0-3 (0-1). Echipa sibiană s-a calificat în grupele Cupei României.

Sâmbătă, 31 august, echipa focșăneană va juca, în etapa a cincea din Liga 2, cu CSC Dumbrăvița (județul Timiș), tot pe teren propriu. Jucătorii pregătiți de Călin Moldovan au nevoie de o victorie, pentru moral și pentru a nu pierde contactul cu plutonul. După 4 etape, echipa focșăneană are 3 puncte – o victorie (în prima etapă) și trei înfrângeri. Jocul de sâmbătă, de pe stadionul Milcovul, va începe la ora 11:00.