joi, septembrie 19, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut meciul cu FC Argeș

Meci destul de greu, astăzi, pentru CSM Focșani 2007, în etapa a doua a Ligii 2 de fotbal. Echipa focșăneană s-a deplasat la Mioveni, unde a întâlnit pe FC Argeș, una din pretendentele la promovarea în Superliga Națională. Antrenorul Călin Moldovan a început jocul de la Mioveni cu următorul 11: Ureche – Albino, Ciopa, Vișinar, Tamași, Rența, Brînzan, Săpunaru, Enache, Zaharia, Dodoi.

Gazdele au introdus mingea în poarta focșănenilor la prima fază de atac, în minutul 5, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Argeșenii au mai avut două ocazii importante de gol, în minutele 9 și 15, dar portarul Ureche a fost la post. O ocazie mare de gol au avut și oaspeții, în minutul 20, atunci când Săpunaru a trimis cu capul puțin pe lângă poartă. În continuare, jucătorii lui Călin Moldovan s-au aflat la controlul partidei, însă golul a venit în poarta lor: în minutul 39, la o bâlbâială în careul mic, balonul s-a lovit de Ciopa și s-a scurs în plasa lui Ureche. Astfel, gazdele au intrat în avantaj la cabine.

În repriza secundă, argeșenii au început mai bine și au avut mai mul timp posesia balonului. Nu și-au creat, însă, ocazii mari de gol. Au dominat jocul, în general, iar oaspeții s-au apărat mai mult. Spre final, fotbaliștii pregătiți de Călin Moldovan au încercat să înscrie, fără succes. În schimb au reușit gazdele, în minutele de prelungire: a marcat golul al doilea norvegianul Gronner, în minutul 90+3. Prin urmare, FC Argeș – CSM Focșani 2007, scor final 2-0 (1-0). Astfel, echipa argeșeană a obținut prima victorie din acest sezon, după egalul din prima etapă.

CSM Focșani 2007 mai are de disputat două partide în această săptămână. Joi, 15 august, echipa focșăneană va evolua în deplasare, cu CS Sporting Liești, în etapa a treia a Cupei României. Apoi, duminică, 18 august, CSM Focșani 2007 va juca pe teren propriu, cu AFC Metalul Buzău, în etapa a treia a Ligii 2.