vineri, septembrie 20, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut meciul de la Reșița în minutele de prelungire

În urmă cu puțin timp s-a încheiat meciul de fotbal dintre ACSM Reșița și CSM Focșani 2007, din etapa a patra a Ligii 2. Partida s-a disputat pe stadionul ”Mircea Chivu” din Reșița. Jucătorii echipei focșănene s-au deplasat la Reșița cu gândul de a șterge impresia negativă lăsată în meciul din etapa trecută, de pe teren propriu (0-3 cu Metalul Buzău). Pe alocuri, fotbaliștii pregătiți de Călin Moldovan au practicat un joc mai bun și au avut câteva situații de a înscrie. Cea mai mare ocazie a fost în minutul 89, atunci când Ionel Ungurianu a trimis slab de la câțiva metri de poartă. De cealaltă parte, gazdele au avut inițiativa și o posesia mai bună a balonului. Nu și-au creat, însă, ocazii importante de gol, dar au reușit să câștige meciul în prelungiri: în minutul 90+4, Mihai Dolghi a reluat în poarta lui Ureche mingea centrată în careu, la o fază la care fundașii oaspeți nu au mai fost atenți, așa cum fuseseră tot meciul. Astfel, ACSM Reșița – CSM Focșani 2007, scor final 1-0 (0-0).

În etapa a cincea, CSM Focșani 2007 va juca pe teren propriu, cu CSC Dumbrăvița. Echipa din comuna Dumbrăvița, județul Timiș, a promovat în Liga 2 în anul 2022. Stadionul din localitate poartă numele legendarului fotbalist timișean Ștefan Dobay, născut chiar în comuna Dumbrăvița. Până la etapa a cincea din campionat, echipa focșăneană va avea meci în Cupa României. CSM Focșani 2007 va întâlni o echipă din Superliga Națională – FC Hermannstadt – în faza play-off. Partida se va juca miercuri, 28 august, pe stadionul Milcovul, cu începere de la ora 17:30.