marți, octombrie 8, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut pe...

ULTIMA ORĂ Fotbal: CSM Focșani 2007 a pierdut pe terenul liderului Ligii 2

În această seară s-a disputat meciul dintre AFC Csikszereda Miercurea Ciuc și CSM Focșani 2007, contând pentru etapa a noua a Ligii 2 de fotbal. Jucătorii pregătiți de câteva zile de Sorin Colceag au încercat să opună rezistență pe terenul liderului autoritar al ligii secunde. În prima repriză, oaspeții au făcut față, însă gazdele au început în forță repriza a doua. Și au reușit să înscrie, la începutul reprizei secunde, prin Dolny. După acest gol liniștitor, harghitenii nu au mai forțat și s-au mulțumit să mențină posesia balonului. În schimb, jucătorii echipei focșănene nu au reușit decât spre finalul jocului să pună presiune pe careul gazdelor. Până la urmă, ACF Csikszereda Miercurea Ciuc s-a impus la limită, cu scorul de 1-0, în fața echipei CSM Focșani 2007, care are mult de muncă dacă dorește să nu retrogradeze.

În etapa a zecea, echipa focșăneană va juca pe teren propriu, cu ocupanta locului secund în clasamentul Ligii 2: CSM Slatina. Partida va avea loc pe 19 octombrie. În această pauză competițională, CSM Focșani 2007 va avea și cel puțin un joc de  pregătire. Staff-ul echipei focșănene a anunțat, deja, că vineri, 11 octombrie, de la ora 15.00, pe Stadionul Milcovul, va întâlni o echipă din Superliga Națională – Oțelul Galați. (foto: arhivă)