duminică, octombrie 13, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Fotbal: victorie fără dubii pentru România,...

ULTIMA ORĂ Fotbal: victorie fără dubii pentru România, în Cipru

O nouă victorie pentru echipa națională a României în grupa C din Liga Națiunilor. România a jucat în această seară cu Cipru, pe stadionul din Larnaca. Selecționerul Mircea Lucescu a început partida cu următorul 11: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – Stanciu (cpt.), M. Marin, R. Marin – Man, Drăguș, Mihăilă. O primă repriză foarte bună pentru tricolori care, fără să forțeze, au înscris de 3 ori: Dennis Man, în minutul 16, la capătul unei faze în care românii au aglomerat careul gazdelor; Răzvan Marin în minutul 25, dintr-un penalty scos de Mihăilă; Drăgușin, în minutul 36, care a reluat în plasă, din câțiva metri, o centrare a lui Man.

În repriza secundă, fotbaliștii lui Lucescu nu au mai forțat și s-au mulțumit să conserve rezultatul. Tricolorii și-au mai creat câteva ocazii de gol, la fel și gazdele, fără rezultat pe tabelă. În minutul 87, arbitrii au anulat un gol al românilor, pe motiv de ofsaid. Până la fluierul final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, astfel că Cipru – România s-a încheiat cu scorul de 0-3. Selecționata tricoloră se menține pe primul loc în grupă, cu 9 puncte din 9 posibile. Următorul meci al naționalei României în grupa C din Liga Națiunilor va fi marți, 15 octombrie, în deplasare, cu Lituania.