vineri, septembrie 20, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Medalie de argint pentru halterofila Mihaela...

ULTIMA ORĂ Medalie de argint pentru halterofila Mihaela Cambei la Jocurile Olimpice

Prestație foarte bună pentru tânăra halterofilă Mihaela Valentina Cambei la Jocurile Olimpice Paris 2024. Mihaela Cambei (21 de ani) a concurat la categoria 49 kg și a condus aproape tot timpul. Sportiva din România a fost învinsă abia la ultima ridicare de chinezoaica Zhihui Hou, campioana olimpică en titre. La stilul smuls, românca a fost prima, cu 93 de kilograme ridicate. La stilul aruncat, Mihaela Cambei a ridicat 112 kilograme. De menționat că sportiva noastră nu a avut nicio ratare în concurs. Cu un total de 205 kilograme ridicate, Mihaela Cambei s-a clasat pe locul secund și a cucerit medalia de argint.

Până la medalia de la haltere, sportivii români obținuseră şapte medalii: trei de aur, trei de argint şi una de bronz. Aur au câştigat: înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu). Medalii de argint au obţinut: Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin – categorie uşoară. Medalia de bronz a fost cucerită de David Popovici la 100 metri liber.