sâmbătă, iulie 6, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Mulțumim, tricolori! Visul frumos s-a terminat!...

ULTIMA ORĂ Mulțumim, tricolori! Visul frumos s-a terminat! / România a pierdut în optimi în fața Olandei

România pleacă acasă cu fruntea sus de la Campionatul European de fotbal din Germania. Am sperat, dar nu s-a putut mai mult în fața Olandei. Oricum, naționala României și-a depășit cu mult statutul la acest EURO, ținând cont că era cotată drept cea mai slabă națională dintre cele 24 de participante.

Selecționerul Edi Iordănescu a început jocul din optimi cu Olanda, din această seară, cu următorul 11: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Mogoș – M. Marin – Man, R. Marin, Stanciu, I. Hagi – Drăguș. În primul sfert de oră, jocul a fost echilibrat, cu faze la ambele porți, chiar cu un plus în dreptul românilor, cu Hagi și Man în prim-plan. Totuși, în minutul 20, Gakpo a demonstrat de ce este unul dintre cei mai importanți atacanți de la acest EURO: a preluat o minge pe stânga, s-a descotorosit ușor de Rațiu și a șutat puternic, la colțul scurt. Portarul Niță a fost prins pe picior greșit, iar mingea a intrat în poartă. Tricolorii au acuzat șocul, în timp ce olandezii au devenit din ce în ce mai insistenți. În minutul 33, Dumfries și Mogoș s-au ciocnit violent, iar fundașul român a fost nevoit să iasă de pe teren, fiind înlocuit de Racovițan. Abia la finalul reprizei tricolorii au revenit în atac și au obținut primul corner. Batavii avuseseră 10 cornere până atunci.

În repriza secundă, oamenii lui Iordănescu au încercat să le pună probleme olandezilor, însă fără succes. Încet, încet, fotbaliștii portocalei mecanice au repus stăpânire pe joc și și-au creat mai multe ocazii de gol. În minutul 63, Gakpo a mai introdus o dată balonul în plasă, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. În ciuda unor tentative sporadice, tricolorii nu au reușit să pună cu adevărat în pericol poarta batavilor. Mai mult, în urma unei decizii greșite în careul nostru luate de cel mai bun fundaș, Drăgușin, olandezii au marcat al doilea gol prin Malen, în minutul 83. Pe contraatac, în minutul 90+4, olandezii au mai înscris un gol, prin Malen. Prin urmare, Olanda – România 3-0 (1-0), și naționala portocalie s-a calificat în sferturile de finală, conform ”calculelor hârtiei”. România a părăsit cu capul sus competiția, cu prestații solide și chiar îndrăznețe, pe alocuri.