duminică, septembrie 29, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ România s-a calificat în optimile de...

ULTIMA ORĂ România s-a calificat în optimile de finală la EURO 2024

România a reușit o performanță extraordinară la EURO 2024: s-a calificat de pe primul loc în grupă în optimile de finală. Meciul România-Slovacia s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, foarte bun atât pentru tricolori cât și pentru slovaci.

Selecționerul Edi Iordănescu a aliniat o formulă de start cu două modificări face de partida cu Belgia: Niță – Rațiu, Drăguşin, Burcă, Bancu – M. Marin – I. Hagi, R. Marin, Stanciu, Coman – Drăguș. În prima repriză, slovacii au avut mai mult posesia mingii, fără să-și creeze ocazii importante de gol. Tricolorii au o dublă ocazie în careul slovacilor, în minutul 11, prin Rațiu și Hagi. Echipa slovacă reușește deschiderea scorului în minutul 24, prin Duda, care a reluat în plasă o centrare a unui coechipier. Cei peste 30.000 de suporteri din tribune își încurajează favoriții, iar Hagi scoate un penalty în minutul 34. Lovitura de pedeapsă, acordată în urma consultării VAR, este transformată cu siguranță de Răzvan Marin.

În a doua repriză, jocul a fost destul de încrâncenat, miza partidei spunându-și cuvântul. Au fost câteva situații de gol de ambele părți, însă nicio echipă nu a mai reușit să înscrie. Și ploaia torențială a influențat jocul, iar meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. În celălalt meci, Belgia a remizat cu Ucraina, 0-0. În consecință, România a câștigat grupa E, cu 4 puncte, și s-a calificat în optimile de finală. În precedentele două jocuri la EURO 2024, naționala României au învins Ucraina cu 3-0 și au pierdut în fața Belgiei, scor 0-2.