vineri, octombrie 18, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Spania, campioana Europei la fotbal

ULTIMA ORĂ Spania, campioana Europei la fotbal

S-a încheiat turneul final al Campionatului European de fotbal, găzduit de Germania. A fost un turneu cu de toate, cu meciuri spectaculoase, goluri frumoase, multe autogoluri, surprize, prelungiri, lovituri de departajare, cu dezamăgiri și confirmări, dar și cu decizii controversate de arbitraj și evoluții departe de așteptări. Pentru România a fost un turneu reușit, tricolorii depășindu-și condiția prin evoluții și calificarea în optimile de finală: 3-0 cu Ucraina, 0-2 cu Belgia, 1-1 cu Slovacia, primul loc în grupă și 0-3 cu Țările de Jos, în optimi.

Finala s-a jucat duminică seară, pe Olympiastadion din Berlin, între două superputeri: Spania și Anglia. În prima repriză, jocul a fost ”strâns”, fără faze importante de poartă, prudența și presiunea meciului punându-și amprenta pe jucătorii de zeci și sute de milioane de euro. Spaniolii au avut, totuși, mai mult posesia balonului. A doua repriză a fost diferită. Spaniolii au început în forță și au deschis scorul în minutul 47, la capătul unei faze lucrate de tinerele vedete iberice: Nico Williams a înscris după o pasă în careu primită de la Lamine Yamal. Spaniolii au menținut ritmul alert, părând că englezii au acuzat șocul. Ibericii au fost la timonă, dar au ratat ocazii importante, iar englezii au punctat pe contraatac, în minutul 73, tot printr-un tânăr super-jucător: Cole Palmer. Spaniolii au reluat atacurile la poarta la Pickford, iar insistența lor s-a materializat în minutul 86, când a marcat Oyarzabal. După câteva minute, englezii au avut o dublă ocazie la aceeași fază, mingea fiind scoasă și de Olmo, cu capul, de pe linia porții. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, astfel că finala EURO 2024 a fost câștigată de Spania. Scor final, Spania – Anglia 2-1 (0-0).

Este al patrulea trofeu european al Spaniei, după cele câștigate în anii 1964, 2008 și 2012. Spania are, acum, cele mai multe titluri europene – 4. Urmează Germania, cu 3 trofee europene.