vineri, septembrie 20, 2024
AcasăSportULTIMA ORĂ Victorie pentru CSM Focșani 2007...

ULTIMA ORĂ Victorie pentru CSM Focșani 2007 la revenirea în Liga 2 de fotbal

Debut cu dreptul în Liga 2 pentru nou promovata CSM Focșani 2007. Echipa focșăneană a avut o evoluție destul de solidă în fața altei nou promovate – AFC Câmpulung Muscel -, ceea ce oferă speranțe pentru un sezon ce se anunță lung și dificil. Jucătorii lui Călin Moldovan au controlat partida și s-au impus fără probleme.

Prima parte a jocului a fost sub semnul echilibrului și presiunii debutului în Liga 2, pentru ambele echipe. Gazdele au arătat, totuși, că își doresc victoria, au avut mai mult posesia balonului și au încercat mai multe faze de poartă. Cele mai importante ocazii l-au avut în prim-plan pe Răzvan Gorovei. Atacantul echipei focșănene a ratat două ocazii în minutul 12, când a scăpat singur cu portarul și a șutat în forță, peste poartă, mingea ștergând transversala, și în minutul 21, din 6-7 metri. A treia ocazie a fost cu noroc: Gorovei a profitat de o greșeală a fundașilor argeșeni, a pătruns pe centru și l-a executat pe portarul oaspeților. 1-0 pentru Focșani, în minutul 27. Până la finalul primei reprize tot jucătorii gazdă au avut inițiativa, o ocazie de gol irosind și Zaharia, în minutul 43, care a tras peste poartă de la circa 15 metri. La vestiare, CSM Focșani 2007 a intrat cu avantaj, în urma golului din minutul 27.

Jocul în repriza secundă a avut, în mare parte, aceeași desfășurare. Fotbaliștii antrenați de Călin Moldovan au creat o fază frumoasă de atac în minutul 51, pe care au finalizat-o prin Denis Rența, care a trimis mingea în plasă din interiorul careului, de la circa 12-13 metri. În ciuda unor tentative sporadice, oaspeții nu au reușit să pună probleme și nu și-au creat ocazii de a înscrie. Gazdele au menținut posesia balonului și au conservat avantajul de pe tabela de marcaj. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit și s-a consfințit, astfel, o victorie meritată a echipei gazdă: CSM Focșani 2007 – AFC Câmpulung Muscel 2-0 (1-0).

În etapa a doua, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, cu FC Argeș Pitești. Partida va avea loc luni, 12 august, de la ora 17.00, pe stadionul din Mioveni și va fi transmisă în direct la tv.